Zayıflamak için günlük kaç kalori almalıyım ?

0

    Zayıflamak için günlük kaç kalori almalıyım ?

Kadınların daha çok üzerinde durduğu, fakat günümüzde bir o kadar erkeklerinde yoğun bir şekilde rağbet gösterdiği günlük kalori ihtiyacı ve bunu hangi düzeyde uygulamalı gibi sorulara net bilgiler sunacağız. Gerek ülkemiz dahilinde, gerek ise Avrupalı birçok beslenme uzmanının da belirtmekte olduğu açıklamalar birbirinden farklı olmakta. Kilo verme konusu aslında kişiden kişiye değişen bir durum olduğundan ötürü farklı açıklamaların yapılması oldukça normal. Belirli oranlar dahilinde bir insanın gün içerisinde aldığı kalori ve yaktığı kalori ortalamasına hitaben kilo verme olanağının kolay olduğunu söyleyebiliriz.

Zayıflamak İçin Günde Kaç Kalori Almalı?

Hemen yukarıda da belirttiğimiz üzere kalori alma ve yakma durumu tamamen kişiden kişiye değişen bir faktör olmaktadır. Bu duruma hitaben genel olarak metabolizma hızına bağlı olarak işleyen kalori yakma hızları kişinin durumuna göre diğer bir kişi için farklılık gösterebilmektedir. Kalori hesaplama üzerine birçok kişi farklı araçlar kullanarak günlük ve haftalık kalori derecelerini göz önünde bulundurmaktadırlar. Günlük yaşantımız dahilinde birçok farklı besin tüketimi yapmaktayız. Bunları günümüz besinleri üzerine baz aldığımızda ise birçok sağlıksız besin türü tüketimi yapıldığından dolayı sindirim sonucu besinlerin yakılması oldukça zor bir hal alıyor. Buna hitaben sağlıklı ve dengeli beslenmek, buna ek olarak egzersizler yapmak ile birlikte olmak kaydıyla kalori hesaplama araçları dahilinde yapacağınız hesaplamalar sonucu günlük alınması gereken kalori miktarını da öğrenebileceksiniz.

Günlük kalori ihtiyacı hesaplama gibi araçlarla varacağınız sonuçlar her ne kadar bir nitelik kazandırsa da aslında alınması gereken kalorinin kişinin kilo, boy, cinsiyet ve diğer genetik yapılarının üzerine hesaplanarak sonuca varılması daha sağlıklı bir adım olacaktır. Şimdi gelelim normal bir bireyin günlük bazda ne kadar kalori alması gerektiğine. Yaş ortalaması dahilinde 18 ila 30 yaş aralığına sahip bireylerin günlük kalori ihtiyacı 1.800 ila 2.000 arasında olması gerekiyor. Bu kalori miktarına ek olarak 300 kalori daha eklemek için günde en az 1,5 – 2 litre kadar su tüketimi ve 1 saatlik egzersiz seansı ile gerçekleştirebilirsiniz. Buna hitaben ek bir bilgi olarak sandviç ekmeği içerisine peynir, salam ve domates ekleyerek tüketim yapmanız size 300 kalori daha kazandıracaktır.

 

Canan KARATAY ile kilo vermek isteyenler günlük kaç kalori almalı ?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here