Yağ yakıcı ve metabolizma hızlandırıcı yiyecekler

0

Yağ Yakıcı Ve Metabolizma Hızlandırıcı Yiyecekler

 

Metabolizma hızlandırıcı besinler

 

Metabolizma hızlandırıcı besinler olarak ilk başta acı biber gelmektedir. Biberin acılığını sağlayan şey capsaicindir. Bunu bulunduran yiyecekler metabolizma hızlandırıcı yiyecekler arasında bulunan ilk baştaki besinlerdir. Zencefil yemek yenildikten sonra metabolizmaya yaklaşık olarak % 20’ye yaklaşık hızlandırır ve vücut sıcaklığını yükseltirken sindirime de bir o kadar yardımcı olur. Yeşil çay kafein içermektedir ve bununla birlikte vücut sıcaklığını yükseltir. Fenol adlı bileşikler ile metabolizmayı da bir o kadar hızlandırır. Taze bir yeşil çay soğuk ya da sıcak bir şekilde içilebilir. Hindi, balık ve tavuk gibi et ürünleri kırmızı ete bakarak az yağ içerir bu yüzden hızlandırmak için bunlarda sık bir şekilde tüketilebilir. Lif barındıran yiyeceklerde yani sindirilmemekte olan posa, sindirimi sırasında enerjiyi aşırı şekilde kullanarak metabolizmayı hızlandırır. Tarçında ise kan şekerini orta düzeyde tutarak yemeklerin arasında olan açlığı bastırdıktan sonra yemek yedikten sonra uzun bir süre tok tutmaya katkı sağlar. Keten tohumu yenildikten sonra mideye ulaştığı zaman su alır ve şişirir. Şişen besin midede tokluk hissi sağlar.

 

 Metabolizma hızlandırıcı

 

Metabolizmayı hızlandırıcı besinler bulunduğu gibi ayrı şekilde hızlandırmayı etkileyen diğer faktörlerde bulunmaktadır. Bunlardan ilki aerobik hareketlerdir. Bu aktiviteler yapılınca kas kitlesini arttırmıyor fakat düzenli bir şekilde yapıldığı takdirde metabolizma hızını % 9 – 10 a kadar arttırmada yardımcı oluyor. Metabolizmayı hızlandırmada diğer püf nokta ise vücuttaki toplam kas kitlesini daha çok arttırarak yağ miktarı azaltılması da hızlandırır. Yağ miktarı yüzde 25, kas miktarı ise yüzde 75 olduğu zaman metabolizma hızı artar. Kas kitlesini arttırmak için düzenli şekilde beslendikten sonra düzenli bir şekilde kısa süre içerisinde çok yoğun aralıklarla egzersizler yapılması gerekmektedir. Egzersizlerin sonrasından yüksek oranda bulunan protein yiyecekler de tüketmek metabolizmayı hızlandırmada yüzde 8 olarak bir katkı sağlayacaktır.

 

Yağ yakımı sırasında şeker tüketilemeyeceği için ara sıra yararlı ve az miktarda bulunan şekerli yiyecekler tüketilebilir. Kuru yemişler ve B grubunda bulunmakta olan kuru meyvelerden rahatlıkla tüketilebilir. Aynı zamanda metabolizmayı hızlandırmakta olan marmelatlar, kuru siyah üzüm, kuru incir, kuru erik, kuru kayısı ve kuru hurma da tüketilebilir.

 

Zahide YETİŞ ile yağ yakıcı ve metabolizma hızlandırıcı harika yiyecekler ;

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here