Header Üst Menü

Muz ve Diyet

Muz ve Diyet

    Muz ve Diyet listelerinin birçoğunda kendisine yer verilmiş ya da diyet listelerine aday olmuş bir besindir muz. Google’a muz kaç kalori yazdığımızda aldığımız cevap 100 gram muzun 88,7 kcal olduğudur. Peki, bu ne anlama gelir? Muz zayıflamak için diyette kullanılır mı yoksa kilo mu yapar. Bunları konuşmadan önce muzun içeriğini öğrenelim. Muzun besin değerinin yüksek olduğunu biliriz. İçerisinde bolca lif bulunur ayrıca muz magnezyum ve potasyum yönünden de zengin bir besindir. Muz sıfır kolesterol içerir ve yağ oranı da çok azdır. Genel olarak baktığımızda harika bir besin olarak karşımıza çıkıyor.

   Muzun Diyette ki Yeri

      Muzun içerisinde bulunan lif ve nişasta zayıflamaya yardımcı olur. Ayrıca muz lifli yapısı sayesinden tokluk hissi verir ve dirençli nişasta ile sindirim sistemini düzene sokmaya yardımcı olur. Muzun potasyum bakımından zengin olduğunu söylemiştik ve muz C vitamini bakımından zengin olduğundan yağ yakımına da yardımcı olur.

      Muzu diyet listenize koymakta genel olarak bir sakınca yoktur ama listede ki diğer besinlerle göre ayarlama yapmanız daha iyi olacaktır. Muz kilo aldırmaz fakat belirttiğimiz gibi yanında tükettiğiniz diğer besinlerin değerleri de çok önemlidir. Hatalı bir listeye koyulan muz iyi sonuçlar vermez. Muzu listenize her gün koymanız tavsiye edilmez bunun yerine haftada 1 veya 2 gün listeye almanız daha iyi olacaktır. Çünkü muz yine de yüksek kalorili bir besindir. Diyet listenizi başka meyvelerle de desteklemelisiniz.

     Eğer siz kilo vermek değil de almak istiyorsanız yüksek kalorili beslenme programlarında muza bolca yer verebilirsiniz. Muz kadınlarda günlük 25 gram, erkeklerde ise günlük 38 gram olan lif ihtiyacını yüksek oranda karşılamak için yeterlidir. Lifli gıdalar tokluk hissi verir bu sayede kişi daha az yer. Yapılan deneylerle de muzun tok tuttuğu kanıtlanmıştır ancak yukarıda da belirttiğimiz gibi diyet listesinin amacına ve doğru ayarlanmasına bağlı olarak işlevi değişir. Zayıflama amacına yönelik diyetlerde muzun yüksek besin değerlerinden faydalanabilirsiniz ancak dikkatli olmalısınız. Kilo almaya yönelik programlarda ise bolca tüketmenizde hiç sakınca yoktur. Ben sizlerle bilgilerimi paylaştım böyle amaçlarınız varsa tabi ki önce uzmana danışmanız yararınıza olacaktır.

Henüz Yorum Yapılmamış.

Bir Cevap Yazın