Lavanta Çayı Faydaları Nasıl Yapılır ?

1
Lavanta Çayı nasıl Yapılır ? Mucize Bitki Çayı

Lavanta çayı

Kurutulmuş lavantalar, lavanta çayının ham maddesini oluşturur. Güzel bir lavanta çayı yapmak istiyorsanız lavanta çiçeklerini zamanında toplamanız gerekecektir. Topladığınız çiçekleri gazete veya bir kâğıt parçasının üzerine sererek kurutmaya başlayabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken şey kurutmaya alınan yerin kuru, nem almayan ve hafif güneş ışığı alan bir yer olmasıdır. Lavantalarınızı hava almayan bir kap veya kavanozda saklayabilirsiniz.

 Lavanta çayı nasıl yapılır?

1 fincanlık lavanta çayı elde etmek istiyorsak; 1 çay kaşığı kurutulmuş lavanta işimizi görür. Öncelik uygun bir cezve içinde suyu kaynatmamız lazım. Daha sonra elimizde ki bir çay kaşığı kurutulmuş lavantayı ekliyoruz ve 5 dakika kaynatıyoruz. Ardından ocağın altını kısıp demlenmesi için bekliyoruz. 15 dakika sonra demini alan çayı soğumadan süzüyoruz. Lavanta çayını içine hiçbir şey katmadan tüketmeniz önerilir ancak tatlanması için bal veya limon konulabilir.

 Lavanta çayı faydaları

Birçok bitkide olduğu gibi lavanta da bize doğanın sunduğu bir şifa kaynağıdır. Lavanta çayı faydaları bitmek bilmeyen baş ağrısı, kronik yorgunluk ve sürekli halsizlik gibi hastalıklarda sürekli ve düzenli kullanımda hafifletici etki yaratır. Lavanta çayının hoş kokusu ile insanda ki sinir uçlarına etki ederek sinir ve stres gibi rahatsızlıklara iyi gelip, ağız kokularını giderici etkisi vardır. Sürekli endişeli bir ruh hali sergileyen bir insansanız lavanta çayı tamda sizin için. Öte yandan bu bitkisel çay uykusuzluk sıkıntısı çekenlere iyi gelir. Depresyonu azaltıcı etkilerinden de söz etmek mümkün. Günlük olarak lavanta çayının tüketilmesi gereken miktar 1-2 bardak civarındadır. Fazla tüketilmesi halinde alerjik durumlar ortaya çıkabilir. Lavanta çayı kullanımından sonra baş ağrısı, mide bulantısı gibi durumlarla karşılaşırsanız çay tüketimine son verilmelidir.

 Herkes lavanta çayı içebilir mi?

Lavanta çayı ne kadar faydalı bir çay olsa da alerjik özelliği taşıyan bir doğal çay özelliği taşımaktadır. Bu yüzden lavanta çayını tüketmeden önce herhangi bir alerji durumunun olup olmadığı konusunda kesin olarak kendisi hakkında bilgi sahibi olunmalıdır. Lavanta çayını tüketmemesi gereken bir diğer kesim ise hamileler, emziren anneler ve alkol tüketenler bu çayı kullanmamalıdır.

Bu yazımızı beğendiyseniz eşsiz faydaları ile kombu çayı bakmanızı’da öneririz.Sağlıklı Günler

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here