Header Üst Menü

Kombu Çayı Faydaları, Nasıl Yapılır ?

Kombu Çayı Faydaları, Nasıl Yapılır ?

 

Kombu Çayı

 

Kombu çayı, çay ve şeker ile hazırlanan karışımın içerisinde, kombucha mantarının yaşayıp üremesinin sağlanmasıyla elde edilen, Doğu Asya’ya özgü bir çay çeşididir. Haliyle içerisinde birçok yararlı bakteri ve maya bulunur. Kombucha mantarının mayalanması ile elde edilen, içerisinde sirke, B vitaminleri, probiyotikler ve yüksek asit konsantrasyonları bulunan bu bileşiğin sağlığa birçok faydası bulunmaktadır.

 

 Kombu Çayı Faydaları

Kombu çayı faydaları

  • Özellikle karaciğer hücreleri üzerinde detoksifikasyon yani toksin temizleyici etkisi yüksektir.
  • İçerisinde bulunan asit, probiyotik ve enzimler doğrudan sindirime yardım eder. Geçirgen bağırsak sendromu, reflü ve mide ülserleri gibi rahatsızlıklara iyi gelir.
  • İçerisinde az oranda da olsa bulunan kafein ve B vitaminleri, vücudun ATP üreterek enerji kazanmasına yardımcı olur. Ayrıca yüksek oranda demir içerir ve bu demirler kanın yapısına katılır.
  • Kombucha mantarının fermantasyonu ile ortaya çıkan güçlü antioksidanlar, bağışıklığa yardımcı olur. Ayrıca içerisinde bulunan C vitaminleri ve probiyotikler yine birçok hastalık etmenine karşı vücudun korunmasında rol oynar.
  • Kombu çayı glikozamin bakımından zengindir ve bu madde eklemler arasında bulunan sinoviyal sıvının yapısına katılarak asit seviyesini arttırır. Asit seviyesinin artmasıyla kollajen sentezi artar ve eklem ağrıları iyileşir.
  • İçerisinde bulunan glukarik asidin kanser önleyici etkileri olduğu saptanmıştır.
  • Kombu çayı, kilo vermeye yardımcı olan asetik asit ve polifenol açısından zengindir. Ayrıca metabolizmayı hızlandırarak, yağ birikimine engel olur.

 

 Kombu Çayı Zayıflama

 

Kombu çayının zayıflamaya yardımcı birçok özelliği vardır. İçerisinde bulunan probiyotik, asit ve enzimler sindirime doğrudan yardımcı olarak bağırsak hareketlerini düzenlerler. Asetik asit ve polifenol açısından zengindir ve metabolizmayı hızlandırıcı etki yapar. Bunlar zayıflamaya yardımcı oldukları gibi, formu korumakta da önemlidir. İlk hafta her sabah aç karnına bir bardak içilerek vücudun kombu çayına tepkisi ölçülür eğer zararlı herhangi bir etkisi olmadıysa ikinci hafta her sabah ve öğlen yemekten yarım saat önce bir bardak içilerek devam edilir ve üçüncü haftadan itibaren ise sabah öğlen ve akşam olmak üzere üç öğün yemeklerden önce yine birer bardak içilerek minimum 6 ay boyunca böyle devam edilir. Bu doğrultuda vücutta arınma ve zayıflama etkisi gösterecektir.

, ,

Henüz Yorum Yapılmamış.

Bir Cevap Yazın