Header Üst Menü

Kolesterol diyeti ile sağlıklı yaşam formülü

   Kolesterol Diyeti ile Sağlıklı Yaşam Formülü

Kalp ve damar hastalıklarının bütünleşmesini sağlayan ve akla ilk gelen etken şüphesiz kolesteroldür. Normal şartlarda vücudumuz dahilinde yer alan ve belirli seviyelerde seyir gösteren lipitler, çevresel ve kalıtsal olarak birden fazla faktöre dayalı olarak yüksek düzeylere kadar ulaşabilmektedir. Kolesterol hastalarının sürekli diyet ve yeme içmelerinde gösterdikleri hassasiyet kendilerinin sağlıklı yaşam üzerine ne denli bir dikkatte olduğunu gösterir. Zira bu tür rahatsızlıklara maruz kalan kişilerin özelliklede beslenme konusunda oldukça dikkatli olması gerekiyor. Bu kapsamda hastaların büyük bir çoğunluğu kolesterol diyeti üzerine sağladıkları bu hassasiyet ile sağlıklı bir yaşamın kapılarını ardına kadar aralamaktadır.

 Kolesterol Düşürücü Etkenler Nelerdir?

Kolesterol iki farklı etkene ayrılmaktadır. Bunlardan biri HDL adı verilen iyi kolesterol, bir diğer ise LDL olarak adlandırılan kötü kolesterol olmaktadır. İyi bir kolesterole sahip olabilmek için 40 mg/dl değerinin üzerine olması ve kötü kolesterolün ise ortalama 130 mg/dl altında olması gerekiyor. İyi kolesterolün 40’ın altında ve kötünün de 130’un altında olması böbrek yetmezliği, damar tıkanıklığı, kalp krizi ve felç gibi durumları doğurmaktadır. Bu nedenle doğru diyet uygulaması ile sağlıklı bir yaşama devam edeceğiniz gibi, birçok kişinin de merak ettiği kolesterol nasıl düşürülür sorusuna konumuzun devamında harika bilgiler vermeye devam edeceğiz.

Kolesterol Düşürücü Etkenler Nelerdir?

 Kolesterol Düşürücü Yiyecekler Nelerdir?

Kolesterol Düşürücü Yiyecekler Nelerdir?

Havuç: Zengin bir kalsiyum içeren havuç gıdası ile kolesterol seviyenizi düşürebilirsiniz.

Badem: Kolesterol bazında değerlerin normal veya yüksek olması halinde badem tüketimi kandaki kolesterol değerini düşürerek denge de olmasını sağlamaktadır.

Mısır: Havuç gibi yüksek derecede zengin kalsiyum içeren mısır, aynı zamanda selenyum, fosfor lestin ve E vitamini gibi önemli değerlere sahip olmaktadır.

Sarımsak: Doğal bir ağrı kesici görevi de gören sarımsak, üç diş tüketilmesi halinde vücut içerisinde yer alan zararlı kolesterollerin ortadan kalkmasını sağlayan mucizevi bir besin kaynağıdır. Öte yandan yararlı kolesterol değerini de arttıran bir özelliğe sahip olmaktadır.

Portakal/Mandalina: C vitamini kapsamında zengin bir içeriğe sahip olan bu her iki turunçgiller meyvesi, kolesterol bazında faydalı birer besin olmaktadırlar. Karaciğer de oluşan zehirli maddeleri söküp atan önemli bir değere de sahip olan bu her iki meyve tüketimi kolesterol düşürmekte birebir etki yaratmaktadır. Kolesterol ne iyi gelir ve benzeri sorulara daha fazla cevap bulabilmek adına web sitemizde yer alan birçok konuya erişim sağlayarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

,

Henüz Yorum Yapılmamış.

Bir Cevap Yazın