Kinoa Nedir ? Nasıl Kullanılır ?

0
kinoa nasıl kullanır ? Faydaları nelerdir ?

Kinoa Nedir ? Nasıl Kullanılır ?

     Kinoa otsu bitki türüdür. Ispanakgiller familyasından gelmektedir. Etli ve besleyici yaprakları bulunmakta ve kinoa’nın çiçekleri zengin bir besin kaynağı olmakta bunlarda tohumlara dönüşmektedir. Kinoa bütün topraklarda üretilebilmekte olup gübre ve su problemleri olmayan bir bitkidir. Kinoa tohumu bu bitkinin yenebilen kısmı olmaktadır.

Görüntüsünün küçük olmasına rağmen oldukça besleyici olmaktadır. Bu kinoa tohumları yüksek oranlarda protein ve temel aminoasitleri  içermektedir. Proteini oluşturan en önemli şey aminoasitdir. Vücudumuzda ki, 9 aminoasit vücut tarafından üretilmemektedir. Bunlarda yoğurt, et, süt gibi gıdalarla alınmaktadır. Kinoa ise bu 9 aminoasiti içermektedir.

Kinoa

mineral, lif ve büyük oranda vitamin içermektedir. Bunun dışında A, B, C, D  ve K vitamini bulunmaktadır. İçerisinde bulunan zengin içeriklere rağmen içerisinde kolesterol bulunmamaktadır.

Ayrıca demir, magnezyum, kalsiyum, fosfor ve çinko açısından da oldukça zengin olmaktadır. Yağ oranı düşük olmakta bu nedenle kilo aldırmamaktadır. Her yaş grubuna uygun bir besin kaynağıdır. Vejetaryen kişilerin protein ihtiyacı için ve gluten içermemesi sebebi ile çölyak hastaları içinde uygun olmaktadır.

Kinoa nasıl kullanılır? Kinoa hafif ve lezzetli bir besindir. Pilav ve bulgurun kullanıldığı gibi her yemekte kullanılabilmektedir. Çorbalarda ve yemeklerde garnitür olarak kullanılabilmektedir. Un yapılarak pasta, kurabiye ve kek gibi hamurlarda kullanılabilmektedir. Bunlarda da kinoa nasıl kullanılır sorusuna cevap niteliğinde olmaktadır.

Kinoa faydaları nelerdir?

Kinoa sağlık için oldukça faydalı olmaktadır. En bilinen faydaları; kalp ve damar sağlığını korumaktadır. Yüksek tansiyona karşı iyi gelmektedir. Kanser oluşmasını engelleyicidir. Dişleri ve kemikleri güçlendirmektedir. Bahar alerjisine karşı vücudu korumaktadır. Diyabete karşı iyi gelmektedir. Antioksidandır. Yaşlanmayı geciktirmektedir. Anne sütünü arttırmakta faydalıdır. Kansızlığa karşı faydalıdır. Kabızlığa ve kansızlığa iyi gelmektedir.

İçeriğinde ki zengin kalsiyum ile vücudumuzda metabolizmayı hızlandırmaktadır.

Kinoa ile zayıflama mümkün müdür?

– Zayıflamak için kinoa’nın faydalarına bir göz atalım.
– İçeriğinde ki zengin kalsiyum ile vücudumuzda  metabolizmayı hızlandırmaktadır.
– Yüksek miktarlarda protein içermektedir. Kişiye tokluk hissi vermekte ve kolesterolü yükseltmemektedir.
– Diyet ve spor yapan kişilerde vücuda enerji vermektedir.
– Vücutta ödem oluşmasını önlemektedir.
– Spor ve diyet yapan kişilerde kemik ve kas sağlığını korumada yardımcı olmaktadır.
– Diyet yapan kişilerde kilo alımı yapmadan vücudun ihtiyacı olan besinleri karşılamaktadır.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here