Header Üst Menü

Kekik çayı Faydaları – Zayıflatır mı ?

Kekik Çayı Faydaları, Zayıflatır Mı ?

 

Kurak taşlık alanlarda büyüyen sert saplı karşı karşıya dizili küçük yapraklı kırmızı, beyaz, pembe başak şeklinde çiçekler açan ve baharat olarak kullanılan hoş kokulu pek çok türü bulunan bitkiye kekik denilmektedir.

 

 Kekik Çayı

 

Kekik çayı faydaları karşılıklı dizilen yapraklarının su ile kaynatılması ile oluşan bir içecektir. Faydaların saymakla bitmeyen kekik çayı şifalı bitkisel çay olarak bilinmektedir. Türkiye’nin pek çok bölgesinde yetişen ve son dönemlerde ithalatı yapılmayan başlayan kekik, yapraklarındaki bitkisel enzimler pek çok hastalığın tedavisine ilaç olmuştur. Özellikle soğuk algınlığına “ne iyi gelir” denilince ilk akla gelen bitki çayı tabi ki de, kekik çayıdır.

 

 Kekik Çayını Faydaları

 

Yukarıda da anlattığımız gibi kekik çayını faydalarını saymakla bitiremeyiz. Ama faydalarının bazılarından kısaca bahsedelim.

 

Kekik çayı; solunum yolları tedavisinde oldukça etkili sonuçlar vermektedir. Bunların dışında mideye oldukça iyi gelmektedir. Özellikle hazımsızlık ve yediklerinin sindirememe gibi mide problemlerine ilaç görevi yapmaktadır. Bağırsak problemi olanlar için de mucizevi bir bitkidir. Ancak Tansiyonu geçici olarak düşürdüğü için yüksek tansiyon hastaları ve gebeler için bu bitki çayı pek tavsiye edilmez. Bunların dışında vücudu ihtiyaç duyduğu minareleri içerir. Öksürüğe iyi gelir ve boğaz ağrısını giderir. Ağız içi yaraları ve diş eti hastalıklarına birebirdir. Baş ağrısını giderir, şişkinlik ve gazı alır. Hatta stresi azaltarak, insanın kendini iyi hissetmesine yardım eder. Romatizmalı hastalılara iyi gelir. Kekik çayı aslında bir antiseptiktir.

kekik çayı faydaları nelerdir ?

 Kekik Çayı Zayıflama

 

Pek çok hastalığa faydası bulunan kekik çayı kilo problemleri olanlarında derdine devadır. Düzenli olarak sabah ve akşam olmak üzere günde iki öğün kekik çayı içildiği zaman hem mide bağırsakları ile akciğerler temizlenecek hem de metabolizmayı ve kan dolaşımını hızlandıracaktır. Bu sayede hücrelere ulaşan oksijen miktarı da belirli düzeyde artacağı için metabolizma hızlanacak vücutta daha fazla enerji harcayacaktır. Bu sayede de kilo problemleri tamamen ortadan kalkacaktır. Ayrıca kekik çayı trigliserit ve kolesterol gibi kan yağlarını yok ederek damar açıcı özelliği bulunmaktadır. Kansızlığı da iyi gelen kek çayı kan şekerini de de dengelemektedir.

 

 

,

Henüz Yorum Yapılmamış.

Bir Cevap Yazın