Karatay Diyeti

0
Karatay diyet listesi

 Karatay Diyeti

Prof. Dr. Canan Karatay Kimdir?

Prof. Dr. Canan Karatay Türk tıp hekimidir ve kardiyoloji profesörü olarak görev yapmaktadır.  Canan hoca aynı zamanda bir özel üniversitede kardiyoloji kürsüsünün başkanı ve akademisyen olarak çalışmaktadır. Son dönemlerde Canan Karatay diyetleri ile basında geniş yankı yer atmıştır. Bununla birlikte Canan Karatay diyetleri ismi ile kendi tarzında bir kitap yayımlamıştır. Canan hoca günümüz diğer araştırıcılarının birçoğundan farklı bir açıdan diyet listeleri oluşturmuştur.

Canan Karatay Diyetleri için Olmazsa Olmazlar Nelerdir?

Diyet yapmak isteyen kişiler Canan Karatay diyet listesi hazırlamak istediklerinde bazı temel kurallara dikkat etmesi gerekmektedir. Karatay diyeti içinde hayatımız içinde yer alan üç beyaza yer yoktur. Bu üç beyazdan olan kasıt ise; tuz şeker ve undur. Prof. Dr. Canan Karatay; şekerin vücudumuz için bir zehir konumunda olmaktadır.

Nelerde Şeker Vardır?

            Canan Karatay diyet listesi için yasak olan şeker insanlar arasında sadece tatlı olan şeylerde olduğu düşünülmektedir. Ancak bu yanlış bir görüştür. Hatta tatlı olup şeker olmayan besinlerde mevcuttur. Meyan kökü tatlı bir yapıda olmasına rağmen şeker içermemektedir. Canan Karatay Diyet listesi için yasak olan tatlı değil şeker olmaktadır. Şekerden kasıt glikoz, fruktoz ve laktoz gibi karbonhidratlardır. Karbonhidratlar yalnızca tatlı olan besinlerde yoktur. Örneğin patates, ekmek, baklagiller, unlu tüm ürünler tatlı olmamalarına rağmen yüksek oranda şeker içermektedir.

Karatay diyetlerinin yasaklı ürünlerinden bir tanesi de ekmektir. Ekmek içerisinde glikozun çok yoğun bulunduğu bir üründür. Ekmek tüketen kişiler zamanla tansiyon hastası olmaktadır. Genetik olarak kalp tansiyon ve şeker hastalığına yatkın olan kişiler bu duruma daha meyilli olmaktadır. Ekmek tüketmek kilo artışının yanı sıra karaciğerde de yağlanmaya sebep olur. Ekmek tüketmeyi bırakan kişiler yavaş yavaş kilo kaybetmeye başlayarak ideal kilolarına düşmektedirler. Bazı insanlar ekmek tüketimine bağımlılık derecesinde bağlıdırlar.

Canan hoca bu kişiler için ekmek tüketmeyi kesmeye başladıkları sürede, ağızları içinde kaya tuzu tutmalarını önermektedir. Kaya tuzu beyinin ekmeğe karşı bağımlılık yaratan kısmını uyararak ekmek isteme ihtiyacını en aza indirmektedir. Ekmek bağımlılığı insanlar çok masum görse de bir madde bağımlılığına benzemektedir.

Karatay diyeti nasıl yapılır ?

 

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here