Kahvaltıda Yulaf Ezmesi Yemenin Faydaları Nelerdir ?

0
Yulaf ezmesini meyvelerle karıştırarak tüketebilirsiniz.

Kahvaltıda Yulaf Ezmesi Yemenin Faydaları Nelerdir ?

Yulafın bilimsel adı avena sativa’dır. Kuzey Amerika ve Avrupa’da yetişen bir tahıl ürünüdür. İçerisinde yüksek miktarda anti oksidan vardır ayrıca mineral ve vitamin açısından da zengindir. Çok eskilerde hayvan yemi olarak kullanılmaktaydı. Ancak son zamanlarda  yapılan araştırmalarla içindeki vitamin ve mineraller olduğu belirlenerek sadece hayvan yemi değil insanların sağlığı için kullanılan bir ürün haline gelmiştir.

            Yulaf ezmesi kullanımı da kolaydır. Ayrıca çok da kolay temin edilebilmektedir. 150 gramlık bir yulaftaki enerji değeri 607 kcal ‘dir. Soyada bulunan yüksek derecedeki proteinle yulafta bulunan yüksek derecedeki protein eşit sayılmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü yaptığı bir araştırmada yulafta bulunan proteinle yumurta ve sütte bulunan proteinin aynı olduğu saptanmıştır. Yulaf ezmesi kalori açısından da diyet yapanların ilk tercihlerinden olmaktadır.

YULAF EZMESİNİN FAYDALARI NELERDİR?

Yulaf ezmesinin temizleyici bir özelliği bulunmaktadır. Yüksek miktarda aminoasit içerdiği için vücuttaki toksinler kolayca atılmaktadır. Yulaf ezmesi yağ birikintilerini etkileyerek kalp ve kolesterol sorunlarına engel olmaktadır. Diyabet hastalığı olan kişiler için kan şeker seviyelerini düzenlemektedir. Yulaf sayesinde nişasta sindirimi kolaylaşmaktadır. Yemeklerden sonra sindirim sorunu yaşayan ve kabız olan kişiler yulafla bu rahatsızlıklarını geçirebilmektedirler. Yulaf ezmesi safra kesesi asitlerini azaltmaktadır.

Yulaf ezmesinin içinde 8 tane aminoasit vardır. Bu amino asitlerde çok önemli bir protein kaynağıdır. İçindeki anti oksidanlar sayesinde kanser hastalıklarına da çare olmaktadır. Ayrıca yulaf ezmesi kalbin dostudur. Tiroid sorunlarını da tedavi etmektedir. İyi bir enerji kaynağı olduğu için özellikle sabahları ilk olarak yulaf yenmesi önerilir.

YULAF EZMESİ NASIL KULLANILIR?

Yulaf ezmesini meyvelerle karıştırarak tüketebilirsiniz. Süt, yoğurt veya meyvelerin içine 1 çorba kaşığı kadar yulaf ezmesi eklenerek blender da çekilir ve tüketilir. Belli bir tüketim saati zorunluluğu yoktur. İstediğiniz zamanda tüketebilirsiniz. Kahvaltılarda krep yaparken un yerine yulaf ezmesini blender da un haline getirerek kullanabilirsiniz. Yulaf ezmesinden ekmek te yapabilir yemeklerde bu ekmeği tüketebilirsiniz.  Fırında pişirilen yulaflı ekmeğin iyice kabarabilmesi için içine maya da ekleyebilirsiniz. Salataların, kurabiyelerin ve keklerin içine de un yerine yulaf ezmesi koyarak tüketmeniz hem sağlığınıza fayda sağlarken hem de zayıflamanıza yardımcı olur.

 

Yulaf ezmesini meyvelerle karıştırarak tüketebilirsiniz.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here