Düşük Kalorili Diyet Kahvaltı Önerileri

0
düşük kalorili diyet kahvaltı önerileri

            Diyet kahvaltı dendiğinde akla hep klasik olan ve diyet listelerinde sıklıkla kullanılan kahvaltılar gelmektedir. Fakat kalorisi düşük olan kahvaltılar yalnızca bu klasik kahvaltılar ile sınırlı değildir. Kahvaltı günün en önemli öğünüdür. Bu durum her insan için geçerlidir fakat en çok diyet ve kilo verme döneminde önemli olduğu bilinmektedir. Kişiyi gün boyu tok tutan ve zararlı yiyeceklere yönelmelerine engel olan kahvaltılar mutlaka yapılması ve kesinlikle ihmal edilmemelidir. Kahvaltı uyanır uyanmaz yapılması ve süre uzatılmamalıdır. Kahvaltı gibi önemli bir öğünün atlanması metabolizma hızının yavaşlamasına ve kişinin kilo verme sürecinin uzamasına neden olacaktır. Bu denli önemli olan kahvaltı mutlaka sağlıklı besinler ile yapılmalı ve reçel, bal gibi şeker içerikli besinlerden uzak durulmalıdır. Bu doğrultuda bir kahvaltı yapıldığında alınan kalori çok daha düşük olacaktır.

Kahvaltı menüsü çeşitleri

            Düşük kalorili diyet kahvaltı dendiğinde akla gelen tek bir kahvaltı rutini yoktur. Pek çok farklı yiyecek ile düşük kalorili ve besleyici kahvaltılar hazırlanması mümkündür. Kahvaltı çeşitlere ayrılan bir öğündür. Bu çeşitlerden ilki karbonhidratlı kahvaltılardır. Karbonhidrat kötü bir şeymiş gibi gösterilse de doğru kaynaktan alındığında başarılı bir enerji kaynağı olacak ve kişiyi gün boyu tok tutacaktır. Bunun yanı sıra protein ağırlıklı olan kahvaltılarda mevcuttur. Bu tarz diyet kahvaltılar spor yapan ve protein ihtiyacı olan kişiler için idealdir. Bu diyet kahvaltı çeşitlerinden hangisinin tercih edileceği kişiye bağlıdır.

Düşük kalorili kahvaltı önerileri

            Düşük kalorili diyet kahvaltı önerileri kişilerin aradıkları tarifi bulmalarına yardımcı olacaktır. Bu öneriler aşağıdaki gibidir;

 

[box type=”info”]1-Mantarlı omlet: 4-5 adet mantar ve 2 adet yumurta ile hazırlanan doyurucu bir omlet hem düşük kalorili hem de sağlıklı bir kahvaltı biçimidir. Yanına 1 dilim tam buğday ekmeği eklendiğinde gün boyu tok tutacak olan bu kahvaltı kadın erkek herkes için idealdir.

2- Yulaf lapası: Yulaf lapası hem doyurucu hem de son derece düşük kalorili olan ideal diyet kahvaltılardan bir tanesidir. Süt ile pişirildiğinde hem protein hem de karbonhidrat ihtiyacını karşılayan bu kahvaltı meyveler ile süslenmeli ve böylece gün içerisinde ihtiyaç duyulan vitaminlerde alınmalıdır. [/box]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here