Dukan Diyeti Nedir Nasıl Yapılır ?

0
Dukan diyeti nedir nasıl yapılır ?

Dukan Diyeti Nedir Nasıl Yapılır ?

Fransız diyet uzmanı Pierre Dukan tarafından hazırlanmış, protein içeriği bol bir beslenme programıdır. Yaklaşık 40 yıldır süregelmektedir. Pierre Dukan yazmış olduğu “Dukan diyet kitabı” adlı beslenme kitabı ile zamanla Fransa, İngiltere ve Amerika da popüler hale gelmiştir. Bu diyetin asıl özelliği karbonhidrat tüketimini azaltıp proteinli besinlerin tüketimini arttırmaktır.

 

Ayrıca sadece protein tüketimi yapıldığı için herhangi bir kalori hesabı tutulmaz. Bu diyet herkese uygun değildir eğer protein içerikli besinleri kullanamıyorsanız yani herhangi bir alerjiniz veya hastalığınız varsa bu diyet size göre değil. Çünkü bu diyette verilen 100 besinin 68 tanesi protein içerikli besinlerden oluşuyor. Pek çok beslenme uzmanı bu diyetin kilo vermek için ideal bir diyet olduğunu savunuyor. Bu diyet başlarda mide bulantısı, ağız kokusu, halsizlik, baş dönmesi gibi rahatsızlıklar gösterse de zamanla bu rahatsızlıklar aşılıyor ve sıkı kurallarına bağlı kalınarak kişinin kalıcı bir şekilde kilo vermesini sağlıyor.

 

Bu diyeti yapan 100 insandan 75’i tavsiye ediyor. Sonuç olarak pek çok insan bu diyetin kilo verdirdiği ama verdirirken bazı ufak rahatsızlıklar içerdiği konusunda hem fikir oluyor. Dukan diyeti 4 aşamadan oluşur. Bu aşamalar içerisinde yaklaşık olarak 100 besine yer veriliyor ve bu aşamalar esnasında yer alan besinlerin aksi söylenmedikçe istediğiniz kadar tüketebilirsiniz.

 

1) Hız aşaması

2 ile 7 gün sürüyor. Amacı yüksek protein ile diyete hızlı bir giriş yapmak.

Tüketilen gıdalar: Sığır eti, tavuk eti, ciğer, deniz ürünleri, yumurta, yulaf kepeği, süt ve süt ürünleri

Yasak olanlar: Koyu eti, konserve balıklar

 

2) İzleme aşaması

Bu aşamada diyet programına birkaç sebze ekleniyor.

Tüketilen gıdalar: patlıcan, salatalık, enginar, havuç, pancar, lahana, domates, brüksel lahanası, bezelye, marul

 

3) Sağlam tutma aşaması

Kişi ilk iki aşamayı geçince rehavete kapılmamalı ve aynen devam etmelidir. Bu aşama esnasında verilen kilolar geri alınmamalıdır.

 

4) Dengeyi sağlama aşaması

Bu aşama ile ilk üç aşamada değişen beslenme şeklinizin ömür boyu sürdürülmesi amaçlanıyor. Yani bu aşama kişinin ömür boyu beslenme alışkanlıklarını bu yönde devam etmesini sağlıyor.

 

 

 

Dukan diyeti listesi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here