Chia Tohumu Nasıl Tüketilir ? Zayıflatır Mı ?

Chia TohumuNasıl Tüketilir ? Zayıflatır Mı ?

Arjantin, Meksika ve Bolivya’da yetişen çok zengin bir besin içeriğine sahip olan bir tohumdur. Son zamanlarda kullanımı eskiye göre çok fazla artmıştır. Tok tutma özelliği bulunduğundan dolayı özellikle de zayıflamak isteyen kişiler tarafından daha çok tercih edilmektedir.

Chia tohumu

İçinde  bulunan c vitamini bir portakalda bulunan c vitamininden 6 – 7  kat daha fazladır. İçerisinde ise hiçbir katkı maddesi yoktur ve tamamen doğaldır. Chia tohumu güneş görmeyen soğuk bir alanda saklanmalıdır.

            Salvia Hispanica adlı bir bitkiden elde edilen chia tohumunun içinde omega 3, lif, yağ ve protein bol miktarda bulunmaktadır. Bu nedenle et ve balıktan alınan besinler ve vitaminler chia tohumu ile de alınabilmektedir. Yapılan bir araştırma da her gün belirlenen miktarda chia tohumu tüketen kişide omega 3 yağ asiti oranı çok yükselmiştir.

CHİA TOHUMUNUN FAYDALARI NELERDİR?

Beyin ve kalbin daha sağlıklı olması için önemli bir yere sahip olan chia tohumunun birçok faydası bulunmaktadır. Metabolizmaya çok faydası vardır. Günlük protein ihtiyacının yüzde 10’u chia tohumu ile alınabilmektedir. İçeriğinde triptofan adında bir aminoasit vardır. Bu aminoasit tokluk hissi verdiği için zayıflamaya da yardımcı olmaktadır. Bu tohumu tüketen kişilerde iyi kolesterol yükselirken kötü kolesterol olan trigliserid oranı ise düşmektedir.

İçeriğinde yüksek oranda lif bulunmaktadır. Bu lif sayesinde kişilerde meydana gelen kabızlık rahatsızlığının geçmesine fayda sağlamaktadır. Verdiği enerji sayesinde de eklem ağrılarına iyi gelmektedir. Et tüketmeyi sevmeyen kişiler chia tükettiği zaman etten alacakları vitamini aynı randa chia tohumundan da almaktadırlar. İçerisinde barındırdığı anti oksidanlar sayesinde bazı kanser hastalıklarını da önlemektedir. Burada ki en önemli sorulardan biri de chia tohumu nasıl kullanılır sorusudur. Bu sorunun cevabı aşağıda anlatılmıştır.

CHİA TOHUMU NASIL KULLANILIR?

Öncelikle su ile içilerek tüketilebilir. Bunun için bir bardak suya 2 çay kaşığı chia tohumu atılmalıdır ve biraz beklettikten sonra su içilmelidir. Bunun dışında chia tohumu nasıl kullanılır derseniz ayrıca meyve sularına, yoğurda, ayrana, salatalara ve kahvaltılık gevreklerin içine katılarak da tüketilebilir. Tatlı ihtiyacını karşılamak içinde chia ile puding yapılabilir. Günlük olarak sadece 1 veya 2 tatlı kaşığı önerilmektedir.

 

2 kaşık chia tohumunu 1 bardak suyun içine atıp karıştırın.

Bir önceki yazımız olan Basen Nasıl Eritilir başlıklı makalemizde Basen Nasıl Eritilir hakkında bilgiler verilmektedir.

İlginizi çekebilecek diğer yazılar

One Response to Chia Tohumu Nasıl Tüketilir ? Zayıflatır Mı ?

  1. Bablofil 5 Haziran 2017 at 09:03 #

    Thanks, great article.

Bir Cevap Yazın

Web Analytics