Header Üst Menü

Boy Kilo Endeksi, İdeal Kilo Hesaplama

Boy Kilo Endeksi, İdeal Kilo Hesaplama

OBEZİTE NE DEMEKTİR?

Son yıllarda Dünya’da ve özellikle de Türkiye’de aşırı kilo sorunu gün yüzüne çıkmıştır. Bedende bulunan yağ kütlesinin bedende bulunan yağsız kütleye oranının çok fazla artması durumuna obezite denir.  Kişilerin kilolarının sağlık sorunlarına neden olmayacak seviyede olması lazım. Obezite çok büyük sağlık sorunlarını da beraberinde getirmektedir. Özellikle yenilen hazır yiyecekler obezite hastalığını artırmaktadır. Obezite hastalığı çok küçük yaşlarda bil görülmeye başlamıştır.

Günlük olarak bütün insanların almaları gereken bir enerji miktarı vardır. Herkesin boyuna ve kilosuna göre alması gereken enerji miktarı da değişmektedir. Herkes bu alması gereken enerji miktarını aldıklarında aynı oranda bu enerjiyi yakmaları da gerekmektedir. Bayanlardaki yağ oranı yüzde 25 civarındadır. Erkeklerde ortalama yağ oranı ise yüzde 15 civarındadır. Günlük alınması gereken enerji yakılmazsa, yakılamayan bu kısım vücutta yağlara dönüşür. Yağ oranı erkeklerde yüzde 25’in üstüne çıktığında kadınlarda ise yüzde 30’un üstüne çıktığında obezite sorunu ortaya çıkmaktadır.

Obezitenin nedenleri ;

Yanlış şekilde beslenme
Çok fazla yemek yeme
Cinsiyet
Yaş
Sigara
Alkol
Kullanılan ilaçlar
Doğum

            Obezite şeker hastalığı, tansiyon, felç, bazı kanser türleri ve felç gibi ve buna benzer çok ciddi sağlık sorunlarına neden olmaktadır. Obezite belli sistemlerle hesaplanmaktadır. Aşağıda bu konuda bilgiler verilmiştir.

OBEZİTE NASIL HESAPLANIR?

Obezite, ideal kilo hesaplama ile ortaya çıkmaktadır. İdeal kilo hesaplamanın diğer adı beden kitle endeksidir. Buda kişinin kilosunun, boyunun karesine bölünmesi ile ortaya çıkmaktadır. Eğer bu hesaplama sonucu beden kitle endeksi 30’un üzerinde bir sonuç çıkarsa o kişide obezite hastalığı var demektir.

İdeal kilo nasıl hesaplanır ?

İdeal kilo ile yaşınıza ve boyunuza göre olmanız gereken en ideal kiloyu öğrenebilirsiniz. Diğer bir ideal kilo hesaplama yolu da şudur: boy ölçülerek 150 sayısı boydan çıkarılır. Çıkan sonuç 4’e bölünür. Sonrasında çıkan sonuca da 100 eklenir. Son elde edilen sonuçta boy uzunluğundan çıkarılarak ideal kilo bulunabilir. Yapılan araştırmalara göre herhangi bir kişi 1 kilo verdiğinde ömrü 3 ay uzamaktadır. Bu nedenle herkesin sağlıklı beslenmesi ve ideal kilo hesaplama yaparak uygun kiloya gelmesi gerekmektedir.

, ,

Henüz Yorum Yapılmamış.

Bir Cevap Yazın