B12 Vitamini Eksikliği, Belirtileri Nelerdir ?

0
b12 vitamini eksikliği belirtileri nelerdir ?

B12 Vitamini Eksikliği, Belirtileri Nelerdir ?

B12 vitamini eksikliğinin belirtileri, kişinin vücudunda çok fazla fonksiyon eksikliği ile birlikte ortaya çıkar. Çünkü b12 vitamini beden ve organlar için olmazsa olmazlardan biridir. Bedende sağlıklı bir yaşam yaşayabilmek için oluşan metabolizma hadiselerin çoğunda B12 vitamini düzenleyici olarak rol alır, b12 vitamini eksikliği sonucunda ortaya çıkan belirtilerinin en büyük sebebi düzenleyici rol oynayan başka bir eleman olmamasıdır. B12 vitamini hayvansal dokularda bulunur. B12 vitamini eksikliğinin belirtileri görülmesinin bir sebebi de beslenme şeklidir. Mesela hayvansal gıdalar yemeyen ve sadece sebze ile beslenen vejetaryen beslenmeyi benimseyen kişilerde B12 vitamininin yetersiz oranda alınması söz konusu olur. B12 vitamininin eksikliği belirtileri sadece vejetaryen beslenen kişilerde oluşmaz, aşırı alkol tüketimi ve bazı ilaçların uzun zaman kullanımı da vitaminin yetersiz emilimine sebep olduğu için b12 vitamini eksikliğine yol açmaktadır.

B12 vitamini eksikliği belirtileri nelerdir?

B12 vitamini eksikliği var olan kişinin yürümesinde belirgin bir şekilde bozukluk görülür, kronik olarak yorgunluk hissi, ellerde ve ayaklarda uyuşma, sık sık baş dönmesi, arada oluşan hafıza kaybı, unutkanlık, görme bozuklukları, Omurilikte yıpranma ve ağrı, kulakta çınlama, nefes alıp verirken zorluk çekmektir. B12 vitamini eksikliğinde buna yönelik bir tedavi uygulanmaz ise uzun süren b12 vitamini eksikliği durumunda ciddi olabilecek hasarlara yol açar.

B12 Vitamini Eksikliği İle Karşılaşmamak İçin Neler Yapılabilir ?

B12 vitamini eksikliğinin en etken nedeni beslenme düzensizliğine bağlı olarak ortaya çıkar. Bu durumda yapılacak ilk şey B12 vitamini açısından zengin olan besinler tüketmek olmalı. Bu şekilde B12 vitamini eksikliğinin belirtileri ortadan kaldırılabilir. Hayvansal besinler B12 vitamini açısından oldukça zengin gıdalardır. Dana eti, böbrek, balık ve karaciğer gibi sakatat ürünleri, yumurta, süt ve sütten yapılan süt ürünleri tüketilmesi B12 vitaminini bol miktarda içeren besinlerdir. B12 vitamininin eksikliği için önerilen besinleri tüketmek dışında ayrıca tedaviye yönelik bazı yöntemler de vardır. B12 vitamin eksikliğinin tedavisine yönelik B12 vitamin hapları alınabilir veya B12 vitamini iğnesi alternatif yöntemlerdir. Yukarıdaki belirtilerden bir kaçı görülmesi durumunda aile hekimine görünmenin ve sadece bir kan tahlili ile kolayca B12 vitamini eksikliği durumunda gereken tedavi yapılmalı.

 

b12 vitaminşi yiyecekler

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here