Atkins Diyeti ile Kilo Vermek

0
atkins diyeti ile kilo vermek

            Atkins diyeti son dönemlerin en dikkat çeken diyet türlerinden bir tanesidir. Adından sıklıkla söz ettiren ve hızlı bir şekilde zayıflamaya yardımcı olan bu diyet çeşitli evrelerden oluşmaktadır. Tam olarak 3 ayrı evreden oluşan ve her evresinde farklı beslenme türlerinin benimsendiği bu diyet B vitaminine ağırlık vermekte ve böylece herhangi bir kas kaybı oluşmaktadır. Kas kaybı oluşması durumu birçok diyette gerçekleşse de bu diyette oluşmamaktadır. Bu tarz sağlık kaygıları olan ve zayıflamak isteyen kişilerin bu diyet çeşidini uygulamaları ve sorunsuzca kilo vermeleri mümkündür.

1. Evre

Diyetin ilk evresi kilo verme oranının en fazla olduğu evredir. Bu evrede kişi çok hızlı bir şekilde kilo verecek ve fazlalıklarının büyük bir kısmından kurtulacaktır. 1. Evrenin en önemli özelliği karbonhidrat tüketiminin azaltılmasıdır. Ekmek, pilav ya da kuruyemiş gibi karbonhidrat kaynaklarının tüketilmesi ilk evrenin bozulmasına yol açacaktır. Bu evrede dikkat edilmesi gereken birkaç detay bulunmaktadır. Bunlardan ilki karbonhidrat tüketimidir. Bunun yanı sıra protein tüketimine ağırlık verilmeli ve süt, peynir tarzı besinler bol bol tüketilmelidir. Atkins diyeti 1. evre tam olarak 2 hafta sürecektir. Bu süre zarfında su tüketiminde de son derece dikkat edilmeli ve bu doğrultuda devam edilmelidir.

2. Evre

            Atkins diyeti 2. Evre 2 haftanın sonrasında başlanacak olan evredir. Bu evrede de kilo vermeye devam edilecektir. Fakat kilo verme hızı biraz daha düşecektir. Bu evrenin ilk evreden farkı karbonhidrat tüketiminin arttırılmasıdır. Gene de proteinler karbonhidratlara oranla daha fazla tüketilecek ve bu şekilde de ne kadar kilo vermek istendiğine bağlı olarak devam edilecektir. Bu noktada süre sınırı yoktur. Kişi ideal kilosuna ulaştıktan sonra 3. evreye geçmelidir.

3. Evre

Diyetin 3. evresi ise koruma evresidir. Bu aşamada kişi ideal kilosuna ulaşmış olacak ve bu kilosunu koruyacaktır. Bu evrede amaç kişinin karbonhidrat tüketimini dengeden tutmaktır. Tabi ki kişi sonsuza kadar pasta börek gibi yiyeceklerden uzak kalmayacaktır. Fakat gene de kilo almamak ve ulaşılan kiloyu korumak için bu denge korunmalı ve karbonhidrat içerikli besinler her gün tüketilmemelidir.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here