Ketojenik Diyet

0
Ketojenik Diyet Nasıl yapılır ?

Ketojenik Diyet

Günümüzde birçok farklı diyet modelleri ortaya çıkmıştır. Son yıllarda en çok konuşulan diyet modeli ise ketojenik diyettir. Ketojenik diyet, temelde az karbonhidrat ve fazla yağ tüketimine dayanmaktadır. Yani ketojenik diyet yapmak isteyen bir kişi karbonhidrat tüketimini fazlasıyla azaltarak protein ve yağ içeren besinlere yönelmelidir. Ketojenik diyetin amacı yağ yakmaktır. Yağlı yiyecekler diyet sırasında oldukça korkulan besin türlerinden biri olsa da doğru bir şekilde tüketildiğinde yağ yakımına yardımcı olmaktadır.

Ketojenik diyette bu temele dayandırılmaktadır. Bu diyet sadece kilo vermek isteyen kişiler tarafından değil çeşitli ciddi hastalıklara sahip kişiler tarafından da yapılmaktadır. Bu hastalıkların başında kanser gelmektedir. Kanser hastalarına da tavsiye edilen bu beslenme biçiminin son derece yararlı olduğu düşünülmektedir. Ketojenik diyetin enerji seviyesinde düşüşlere sebep olacağı düşünülse de durum bunun aksini göstermektedir. Bu diyeti uygulayan kişilerin çoğu kendilerini daha sağlıklı ve hareketli hissettiklerini söylemektedirler.

Ketojenik diyet yapımında tüketilmesi ve tüketilmemesi gereken yiyecekler

Ketojenik diyette tüketilmesi ve tüketilmemesi gereken yiyecekler vardır. Bu yiyeceklere dikkat edildiğinde tam anlamıyla bir ketojenik diyet uygulaması sağlanmış olmaktadır. Tüketilmesi gereken besinlerin başında yağ ve protein oranı yüksek besinler gelmektedir. Bunlara örnek olarak kuruyemişler, et ve tavuk gibi yüksek yağ oranına sahip hayvansal proteinler ve tam yağlı süt ürünleri verilebilmektedir.

Özellikle süt ürünleri ketojenik diyetin olmazsa olmaz besin öğelerinden biridir. Bu nedenle vegan olan birinin ketojenik diyeti uygulayabilmesi oldukça zor bir olmaktadır. Tüketilmemesi gereken besinler listesinin başında ise karbonhidratlı gıdalar gelmektedir. Karbonhidrat ketojenik diyette uzak durulması gereken en önemli besin öğesidir.  Bu nedenle ekmek, makarna ya da pilav gibi bol karbonhidrat içeren besinlerden uzak durulması gerekmektedir.

Ketojenik diyet yapmanın avantajları nelerdir?

Ketojenik diyeti diğer diyetlerden en önemli farkı yağ yedirerek yağ yaktırmasıdır. Çoğu diyet listesinde bu durum tam tersi olduğundan ketojenik diyet en ezber bozan diyetlerden bir tanesi olmaktadır. En büyük avantajı çoğu hastalığa iyi geliyor oluşudur. Kötü hücreler karbonhidrattan destek aldığından karbonhidrat tüketiminin kesilmesi vücudu birçok ciddi hastalıktan korumaktadır. Bu hastalıkların başında çeşitli kanser rahatsızlıkları gelmektedir.

 

 

Ketojenik Diyet Nasıl yapılır ? Ketokenik diyet listesi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here