1200 Kalorilik Diyet

0
1200 kalorilik diyet ile hızlı kilo vermek

1200 Kalorilik Diyet

Her insanın günlük olarak alması gereken bir enerji miktarı vardır. Bu enerji tükettiğimiz besinlerden gelmektedir. Alınması gereken bu enerji birimine kalori denmektedir. Kalori alımı sadece dışarıdan alınan besinler ile sağlanmaktadır. İnsan vücudu hiç hareket etmese bile sırf organların çalışmaya devam edebilmesi için bir miktar kaloriye ihtiyaç duymaktadır.

Her insanın alması gereken kalori miktarı farklıdır.  İnsan vücudunda kilo miktarı arttıkça ihtiyaç duyulan kaloride artmaktadır. Kilo verilebilmesi için alınması gereken günlük kalori miktarının altına düşülmelidir. Kalori diyeti de bu şekilde ortaya çıkmıştır. Bu şekilde kilo vermeyi tercih eden insanlar her gün yediklerini bir yere not ederek toplam kalori miktarını hesaplamaktadırlar. Bu tarz diyetlerde dikkat edilmesi gereken en önemli nokta çok düşük kaloriler ile beslenilmemesi gerektiğidir. Günlük alınması gereken kalori miktarı 1200’ün altına düşürülmemelidir. Çok az kalori ile yapılan diyetler kas ve su kayıplarına neden olarak çeşitli salık sorunlarına yol açmaktadırlar.

1200 kalorilik diyet listesi

Bu kaloride bir diyet listesi ile haftada 1 kiloya yakın kilo verilebilmesi mümkündür. 1200 kalorilik diyet yapılacağında dikkat edilmesi gereken en önemli nokta bu kalorinin altına düşülmemesi gerektiğidir. Örnek 1200 kalorilik diyet listesi şu şekildedir;

Sabah

1 parça tam yağlı peynir
1 dilim tam buğday ekmeği
1 adet yumurta
Sınırsız sebze

Ara

10 adet fındık
Kuru üzüm

Öğle

Az yağlı tavuklu salata
1 dilim tam buğday ekmeği
1 bardak az tuzlu ayran

Ara

Şekersiz Türk kahvesi
2 adet kuru kayısı

Akşam

1 tabak az yağlı sebze yemeği
1 dilim tam buğday ekmeği
Limonlu salata

Ara

1 adet meyve

 

1200 kalorilik diyet ile kilo vermek

Kalori diyeti avantajları nelerdir?

Kalori diyetinin en büyük avantajı kilo vermenin garanti olmasıdır. Yenilen tüm yiyecekler doğru bir şekilde hesaplandığında kilo verilmemesi mümkün değildir. Bu sebeple en çok tercih edilen kilo verme biçimidir. Kalori diyeti yapılacağında dikkat edilmesi gereken en önemli nokta tüm besin öğelerinin tüketilmesi gerektiğidir. Eksik beslenilmesi vücutta çeşitli sorunlara yol açabilmektedir. Bu nedenle vücudun ihtiyacı olan karbonhidrat ve protein oranları mutlaka doldurulmalıdır.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here